Interticket Laboratorium Wstępne foto

Laboratorium w Gdańsku

Posted on Posted in Bez kategorii

Kolejny wieczór z cyklu Ikony Jazzu to prawdziwe zderzenie pokoleń! Kultowy zespół Laboratorium, którego początki sięgają lat 70. wystąpi na jednej scenie obok jazzowego objawienia ostatnich miesięcy, czyli EABS. Pierwsi z nich mają na koncie współpracę z Czesławem Niemenem, natomiast drudzy z Michałem Urbaniakiem. Jak widać, wszystko się zgadza, zostaje w rodzinie i działa na wielką korzyść rodzimego jazzu. Dajcie się ponieść tym brzmieniom!

Oficjalnymi partnerami koncertu są:
Bawaria Motors Gdańsk – Dealer BMW
Hotel Almond Gdańsk

Laboratorium
Czym jest w polskiej muzyce formacja Laboratorium pewnie większość słuchaczy jazzu wie doskonale. Otóż jest to zespół legendarny, rzec by można, nie popadając przy tym w przesadę pewnie ani trochę. Laboratorium to grupa która pod koniec lat 70. minionego stulecia była u szczytu swojej sławy, a niektórzy nawet wówczas twierdzili, że jest najpopularniejszym zespołem jazz-rockowym w Europie. Nestorzy polskiego jazzu są w znakomitej formie i powracają po latach do regularnego koncertowania. 

Zespół Laboratorium powstał w 1970 roku. Ich debiut płytowy miał miejsce w styczniu 1973 roku, kiedy ukazał się album „Laboratorium” wydany dla Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Zarejestrowane wtedy utwory przykuły uwagę krytyków odmiennym spojrzeniem na harmonię i budowanie napięcia. Popularność Laboratorium i fama, jaka „ciągnęła się” za zespołem rosła z dnia na dzień. W 1975 zespołowi zaproponował współpracę Czesław Niemen, który porzucił swoją formację Aerolit. Wystąpił z Laboratorium na wielu koncertach i festiwalach. Współpraca miała jednak charakter „gościnny“ – Niemen niebawem powołał do życia nowy zespół, a Laboratorium dalej szło wytyczoną przez siebie ścieżką. Zespół wydał później jeszcze 8 albumów, z których kilka uzyskało status „klasyków”. Wcale nie jest łatwo utrzymać legendę, jeszcze trudniej jest ją utrzymywać aktywnie, bo przecież wielu niegdysiejszym gwiazdom wcale się to nie udało. Ale muzyka grupy Laboratorium i jej niepowtarzalne brzmienie bronią się same. Ci, co pamiętają ich z okresu największej świetności utrzymują się w tym przekonaniu, a dla tych, którzy słyszą ich po raz pierwszy jest to tak duża dawka wrażeń artystycznych, że wpisują się bezkrytycznie w grono wielbicieli bez wątpienia legendarnej grupy Laboratorium.

Skład:
Janusz Grzywacz – instrumenty klawiszowe
Marek Stryszowski– saksofon altowy, sopranowy, EWI, wokal 
Krzysztof Ścierański – gitara basowa
Marek Raduli – gitara 
Grzegorz Grzyb – perkusja
gościnnie – Bernard Maseli – wibrafon

EABS
W ostatnich latach coraz wyraźniejsza jest “zmiana warty” w jazzie, czego dowodem jest popularność artystów zza oceanu takich jak Robert Glasper, Kamasi Washington czy zespołu BadBadNotGood. Również w Europie można mówić o nowej fali czy wręcz o renesansie jazzu, którego przedstawicielami są zbierający coraz większe uznanie i rozgłos brytyjscy muzycy jak Yussef Kamaal, Shabaka Hutchings, Ruby Rushton oraz Moses Boyd. Takim też składem jest wrocławski septet EABS, który kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, wymykając się równocześnie wielu brzmieniowym schematom i prezentując zupełnie nowe podejście, przeciwstawiając się utartym muzycznym standardom. Zespół jest odpowiedzią na powiew wiatru płynącego z Los Angeles przez Londyn nad samą Odrę. Do Wrocławia. Debiutancki krążek EABS, pt. „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” w całości poświęcony jest twórczości legendy polskiego jazzu — Krzysztofowi Komedzie. Tego wybitnego kompozytora nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego twórczość do dnia dzisiejszego inspiruje młodych twórców, czego najlepszym przykładem jest i ten album. Okres „post-komedowski” zaowocował wieloma hołdami dla artysty w postaci najrozmaitszych krążków, na których wielokrotnie zinterpretowano najsłynniejsze utwory legendarnego jazzmana. „Repetitions” to analiza twórczości artysty z lat 1962-1967. To powtórka Komedy mniej znanego, a zarazem dogłębniej zbadanego.

Skład zespołu:
Marek Pędziwiatr — klawisze, syntezatory, wokal
Marcin Rak — perkusja
Vojto Monteur — gitara elektryczna
Paweł Stachowiak — gitara basowa
Spisek Jednego — gramofony
Olaf Węgier — saksofon
Jakub Kurek — trąbka

Bilety:
Stojące 75 PLN
Siedzące od 89 PLN
On-Line na InterTicket Polska oraz Going.
https://www.interticket.pl/program/ikony-jazzu-laboratorium-eabs-3597
https://going.pl/ikony-jazzu-laboratorium-eabs

oraz w punktach stacjonarnych

Gdynia CultureBox- GDYNIA GŁÓWNA – Świętojańska 30
Greckie Biuro Podróży Barkost – GDYNIA – ul. Świętojańska 100
Biuro Podróży El Globo – SOPOT – ul. Podjazd 9
Stowarzyszenie Turystyczne Sopot – SOPOT – Plac Zdrojowy 2
Biuro Turystyczne “Dunaj” – LĘBORK – ul. Targowa 11
Agencja Podróży i Turystyki Holidays – GDAŃSK – ul. Grunwaldzka 82 (CH Manhattan)

Lista punktów sprzedaży stacjonarnej w całej Polsce dostępna na:
https://www.interticket.pl/partners

IKONY JAZZU – LABROATORIUM & EABS
Gdańsk, Stary Maneż, 06.04.2018 r.
Start godz. 20:00

Partnerzy:
Ikony Jazzu
Bawaria Motors Gdańsk – Dealer BMW
Hotel Almond Gdańsk
Jazz Forum
JazzSoul.pl
Trojmiasto.pl
Radio Gdańsk S.A.
Stary Maneż
Wyborcza.pl Trójmiasto
Co Jest Grane24
JazzPRESS
Going.

Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/148562082610854/

ZAPRASZAMY!